Dietologická poradna

Na Vaše dotazy odpovídá Bc. Monika Divišová, která působí řadu let jako nutriční poradce a kouč v oblasti prevence zdraví, výživy a optimální váhy.

PORADNA JE NYNÍ POZASTAVENA. NEVKLÁDEJTE PROSÍM DALŠÍ DOTAZY.

   dotazy  hledání  položit dotaz

Vann 26.11.11: Jahodový den

Dobrý den.Měla bych dotaz ohledně hubnutí.Měřim 170cm,vážím 67kg.Možná to není nadváha ale přeci jen preventivně bych ráda zhubla.Hubnu takle od letošního července(původní váha 73kg)Samozřejmě v létě šlo hubnutí mnohem snadněji,nemívala jsem chutě,jedla jsem lehká jídla a často se pohybovala.Pohyb mi vydržel i nadále-vím že bez něj by to nešlo.Cvičím pokud možno denně ale časově to někdy nevychází a jsem ráda aspoň když cvičím 5xtýdně cca60min.Cvičím zumbu (jako aerobní) a posilování celého těla,sem tam třeba box nebo trampolínu a samozřejmě chůze,ale to je každodenní činnost takže tu nepočítám.Snažím se jíst zdravě.5xdenně,hodně ovoce a zeleniny,mléčné výrobky,tmavé pečivo atd.Jsem vegetariánka.Problém je že občas zahřeším dnem kdy prostě poruším hubnoucí režim a sním vše na co mám chuť.Takový můj "jahodový" den :-) samozřejmě tyto dny koordinuji aby nebyla častěji nežli 2x do týdne,nejlépe však 1xtýdně jako motivace.Nevím zda dělám těmito hřešícími dny dobře?děkuji vanessa

29.11.2011 12:11   

Milá Vaness,
jeden volný den v týdnu je při redukční dietě možný. Neznamená to však, že ráno sníte mísu koblih, v poledne si dáte dvojitou porci hranolek a smažený sýr a to vše zapijete litrem Coly…i přesto, že si můžete dopřát pokrmy, které by jinak byly naprosto nevhodné, musíte mít stále na paměti zlaté pravidlo „všeho s mírou. Volný den je vhodný nejen z pohledu psychiky – sama píšete o jisté motivaci – ale také z důvodu, že tělo si nezvykne na stále stejný přísun energie a Vy se tak do budoucna můžete vyvarovat i jojo efektu.
Jakožto vegetariánka byste si však měla dát pozor na dostatečný příjem bílkovin – mléčné produkty nestačí! Nezapomínejte na luštěniny, fermentované sojové výrobky (tofu, tempeh) a další bílkovinné produkty vhodné pro vegetariány, které dnes více méně seženete i ve větších supermarketech (nejen v obchůdcích se zdravou výživou).
Dále je třeba se zamyslet nad sportovními aktivitami. Je opravdu chvályhodné, že cvičíte 5x týdně 60 minut. Na druhou stranu jste si nevybrala právě tu nejvhodnější aerobní aktivitu z hlediska hubnutí. Zumba je fyzicky celkem náročná a jistě je výborná na celkovou kondici, jakožto podpora kardiovaskulárního systému a pakliže Vás navíc baví i to je pro tělo velmi pozitivní. 60 minut Zumby naplní Vaše tělo endorfiny na několik hodin. Z hlediska hubnutí je však mnohem důležitější kontrola tepové frekvence. Tepová frekvence je velmi individuální záležitostí, je ovlivněna věkem, váhou, kondicí. Dle rychlosti tepové frekvence se organizmus nachází buď v aerobní, nebo anaerobní zóně.
Anaerobní zóna, není vhodná pro ty, co chtějí hubnout. Je to moment, kdy tělo pracuje na svalové hmotě, ale nespaluje tuky. Při této fázi fyzické aktivity si budujete kondičku, posilujete svaly, ale nespalujete tuky. Poznáte ji tak, že sotva popadáte dech, nemůžete pořádně mluvit. Pakliže se Zumby nechcete vzdát, svou tepovou frekvenci během hodiny sledujte (ať už subjektivně – popsáno výše nebo používejte sport tester) a případně během hodiny snižte intenzitu pohybů - např. zmenšete rozpětí kroků, "vysaďte" ruce atd.
Aerobní zóna je ta správná mez fyzické zátěže pro hubnutí. Je to moment, který poznáte tak, že při cvičení ještě zvládnete mluvit. Pokud máte pocit, že lekce Zumby probíhají v této fázi, je to pro Vaši vysněnou linii ideální.
s pozdravem Monika Divišová (www.hubnuti.org)

MF

zdroj: MF


29.11.2011 01:11   

Děkuji vám moc.Snad by bylo ideální kdyžbych si koupila sporttester a hlídala si tepovou frekvenci.Již dlouho jsem o jejich koupi uvažovala a konečně objednala.Snad to půjde lépe než do teď
Díky za váš čas ;) A ještě jeden dotaz bych vlastně měla.Hodně často slýchávám o jumpingu.Prý je to velmi vhodná metoda aerobního cvičení (tudíž ke zhubnutí)Tím se chci zeptat na váš názor.Doma mám trampolínu a zajímá zda má nějaký efekt na ní cvičit a skákat.Děkuji

Vann


08.11.2018 09:11   

test

rosmuller


Chci odpovědětPřihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
Poradny
Aktuální články
Soutěže na Dáma.cz
v součastnosti žádné soutěže neprobíhají.
Přehled všech soutěží
Nejživější diskuse
Recepty
Kmínový chléb
Řezy Rafaelo
Hraběnčina jablková buchta
Domácí rafaello-(nepecene)
0494. žitno-pšeničný s po..

Přidat recept