Oční poradna

V poradně odpovídá prim. MUDr. Petr Novák působící na pražské Homolce a Refrakčním centru Praha s.r.o., nestátním ambulantním zdravotnickém zařízení, které se zaměřuje na chirurgické odstraňování dioptrických vad očí. Klienty Mudr. Nováka byli mj. i Jiří Menzel, Věry Chytilová, Michal Horáček, Bára Nesvadbová, Miloš Forman nebo Lucie Borhyová.
MUDr. Novák má za sebou také více než 8000 operací laserovou metodou, přes 15 000 operací šedého zákalu a více než 1000 transplantací rohovky.
Druhým chirurgem s vysokou erudicí je MUDr. Sylva Procházková, která se věnuje refrakční chirurgii od r.1996 a provedla již více než 4000 operací metodou LASIK. Jako mikrochirurg se zaměřením na chirurgii předního segmentu oka, provedla přes 9000 operací šedého zákalu a řadu transplantací rohovek.

   dotazy  hledání  položit dotaz

jarka4 30.5.12: 0

Dobry den. Ako sa prosim vas odstranuje presbyopie-svetloplachost? Ide o laserovy zakrok? Rozmyslam nad laser operaciou oci ale mam 33 rokov a bolo mi povedane ze za par rokov nebudem vidiet dobre do blizka tak sa potom robi tento zakrok.Mam -1,5 dioptrie. Ale nerada by som mala v 33 rokoch laser operaciu a potom opat do 10 rokov dalsiu,preto ma zaujima operacia presbyopie. A odporucate multifokalne sosovky? Je to nejaka novinka? To sa vlastne odstrani moja vlastna sosovka a nahradi umelou? Znie to ako fikcia,teda mat umelu sosovku,co ak sa nieco pokasle s umelou a moja vlastna uz nebude? Odporucate tento typ operacie? Ci je vhodnejsie teraz laser operacia a potom operacia presbyopie alebo si pockat na multifokalnu sosovku? Co je mensie zlo,alebo mensie riziko. Denne travim na internete 2-3 hodiny,sem tam citam,teda asi namaham oci,co by bolo vhodnejsie.Co stoji odstranit presbyopiu? A je ilasik to iste ako technologia hd lasik,pripadne co odporucate?Dakujem

08.06.2012 01:06   

Dobrý den.
Pokusím se postupně zodpovědět Vaše dotazy. Jste krátkozraká -1,5 dioptrie a je Vám 33 let. Presbyopické obtíže Vás čekají kolem 45. roku věku. Všem radím zrekapitulovat své aktivity. Jinak budu radit někomu, kdo hodně sportuje, řídí automobil a je obecně fyzicky aktivní, jinak tomu, kdo sedí celé dny před počítačem a rád a hodně čte, nebo dělá ruční práce. Prvnímu typu doporučím okamžitě laserovou korekci vady (nebo nosit kontaktní čočky), druhému typu nosit i nadále brýle a v pokročilejším věku se těšit na to, že na blízko je bude odkládat.
Presbyopie má český překlad vetchozrakost. Světloplachost se cizím pojmem označuje jako fotofobie a znamená chronické dráždění světlem.
Presbyopie se řeší multifokální brýlovou korekcí, nošením tzv. monovision (jedno oko na dálku a druhé na střední vzdálenost) v kontaktních čočkách či nitrooční operací s výměnou přirozené čočky za umělou. Tam jsou opět dvě možnosti - multifokální implantát, nebo monofokální implantáty s technikou monovision (viz výše). Moderní implantáty jsou považovány za bezpečné řešení, ke spontánnímu poškození nedochází, ale problém může být v jiné patologii oka (glaukom, onemocnění zrakového nervu a sítnice...), a proto je třeba být pod pravidelnou lékařskou kontrolou.
Pokud se týče techniky LASIK, je stále považována za nejbezpečnější laserový zákrok při dodržení určitých pravidel a různé názvy jsou spíše komerčním vyjádřením téhož zákroku.
Snad jsem zodpověděl všechny Vaše dotazy.

S pozdravem
Prim.MUDr.Petr Novák

MF

zdroj: MF


Chci odpovědětPřihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
Poradny
Aktuální články
Soutěže na Dáma.cz
v součastnosti žádné soutěže neprobíhají.
Přehled všech soutěží
Nejživější diskuse
Recepty
0699. martinské rohlíčky
Vepř.plátky a brambory ve ..
Řezy Míša
Managerské super toasty
0057. chléb pivní 2

Přidat recept