Oční poradna

V poradně odpovídá prim. MUDr. Petr Novák působící na pražské Homolce a Refrakčním centru Praha s.r.o., nestátním ambulantním zdravotnickém zařízení, které se zaměřuje na chirurgické odstraňování dioptrických vad očí. Klienty Mudr. Nováka byli mj. i Jiří Menzel, Věry Chytilová, Michal Horáček, Bára Nesvadbová, Miloš Forman nebo Lucie Borhyová.
MUDr. Novák má za sebou také více než 8000 operací laserovou metodou, přes 15 000 operací šedého zákalu a více než 1000 transplantací rohovky.
Druhým chirurgem s vysokou erudicí je MUDr. Sylva Procházková, která se věnuje refrakční chirurgii od r.1996 a provedla již více než 4000 operací metodou LASIK. Jako mikrochirurg se zaměřením na chirurgii předního segmentu oka, provedla přes 9000 operací šedého zákalu a řadu transplantací rohovek.

   dotazy  hledání  položit dotaz

Haniah 22.8.12: 0

Dobrý den, v očním centru mi diagnostikovali Endotelopathii, prosím, můžete mi sdělit co to znamená? Děkuji

05.09.2012 10:09   

Dobrý den.
Rohovková endotelopatie znamená onemocnění nejvnitřnější vrstvy rohovky - endotelu. Endotel je vrstva , která má obrovský význam pro výživu rohovky a zejména pro vybalancování množsví vody v této tkáni. Endotel si můžete představit jako plástev medu. Buňky mají v ideálním případě stejný tvar i velikost. Narodíme se s určitou hustotou endoteliálních buněk a ty nám dále jen odumírají. Odumře-li buňka, vedlejší buňky se zvětší a vzniklý defekt vyplní.
Toto onemocnění může být ve formě geneticky zakódované choroby vrozené, nebo ve formě tzv. degenerace, tj. vzniklé stárnutím oka a rychlejším odumíráním buněk.
Endotelopatie pak vyjadřuje buď kvantitativní, nebo kvalitativní poškození. V prvním případě jde o sníženou hustotu buněk, ve druhém o poruchu jejich funkce. Při pokročilé formě onemocnění může docházet k otokům rohovky a jejímu zneprůhlednění. Také dochází ke kolísání vidění v průběhu dne. Ráno zpravidla pacient vidí mlhavě, odpoledne a večer lépe.
Epitelopatie je tedy pouze diagnóza, ale záleží na stavu konkrétního pacienta. Více odpovědí včetně prognózy by Vám měl sdělit Váš lékař.

S pozdravem
Prim.MUDr.Petr Novák
Refrakční Centrum Praha
Olivova 948/6, Praha 1
224 505 161-4 www.refrakcnicentrum.cz

MF

zdroj: MF


Chci odpovědětPřihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
Poradny
Aktuální články
Soutěže na Dáma.cz
v součastnosti žádné soutěže neprobíhají.
Přehled všech soutěží
Nejživější diskuse
Recepty
Těstoviny a la "Helga"
0078. hanácké koláče od M..
0499. housky se sádlem od An..
TVAROHOVÉ NEPEČENÉ BEBE-Ř..
Salát s chřestem a jablky

Přidat recept