Oční poradna

V poradně odpovídá prim. MUDr. Petr Novák působící na pražské Homolce a Refrakčním centru Praha s.r.o., nestátním ambulantním zdravotnickém zařízení, které se zaměřuje na chirurgické odstraňování dioptrických vad očí. Klienty Mudr. Nováka byli mj. i Jiří Menzel, Věry Chytilová, Michal Horáček, Bára Nesvadbová, Miloš Forman nebo Lucie Borhyová.
MUDr. Novák má za sebou také více než 8000 operací laserovou metodou, přes 15 000 operací šedého zákalu a více než 1000 transplantací rohovky.
Druhým chirurgem s vysokou erudicí je MUDr. Sylva Procházková, která se věnuje refrakční chirurgii od r.1996 a provedla již více než 4000 operací metodou LASIK. Jako mikrochirurg se zaměřením na chirurgii předního segmentu oka, provedla přes 9000 operací šedého zákalu a řadu transplantací rohovek.

   dotazy  hledání  položit dotaz

perllllla 11.10.12: 0

Dobry den, mam 2 rocneho syna a rad pozera rozpravky,jasne ze nasa babka vravi ze si tym pokazi oci. Je toto mytus alebo pravda? Sama nosim od 18 rokov okuliare do dialky, -1,5. Ak by malo pozeranie TV vplyv na oci dietata kolko hodin denne je uz rizikove? A 2 otazka ci je pravda ze vitaminy na oci zlepsuju zrak,teda ze sa mi mozu znizit dioptrie. A 3 otazka ak ma 3 mesacne dieta rano karpinku v ocku a doktorka mu uz predpisala atb mast a nezabralo tak vy odporucate pockat kym sa ocko samo upravy alebo ako nas pediater posiela na prepich slzneho kanalika,je to nutne u tak maleho dietata,neupravi sa to samo? Stane sa nieco ak to prepichnut nedam? Dakujem za odpoved

29.10.2012 09:10   

Dobrý den. zkusím odpovídat postupně.
ad 1/ Sledováním TV se oči jistě nezkazí. Optimální je ale různorodost činností, které vykonáváme očima. Sledování TV = zaostřování do dálky. Pro dobrý vývoj oka je třeba zkombinovat i se zaostřením do blízka, tj. hračky, obrázková kniha, malování apod.Optimální je proto střídání činností. Napomáhá se tím nejen vývoji zrakových funkcí, ale i mentálních.
ad2/ Vitaminy, jako doplněk stravy, jsou jistě důležité pro celkový stav organismu. Úplná absence některých vitaminů může vést dokonce i k poškození některých struktur oka. To ano, ale pouze například u podvýživy, ne v případě našeho běžného stravování. Naopak i přehnaná konzumace vitaminů není také zcela zdravá. A pokles dioptrií vůbec není možné očekávat.
ad 3/ Neprůchodnost slzných cest je poměrně častou komplikací u malých dětí. Nástroj, který se ke zprůchodnění slzných cest používá ale není jehla, takže žádné propichování. Používá se buď o proud vody z tupé kanyly zavedené do jednoho ze slzných bodů, nebo sondička, kterou se lékař snaží nasondovat slzné cesty v celém rozsahu. Posledně jmenovaný zákrok se dělá v krátkodobé celkové anestézii. Cílem je jak již bylo řečeno zprůchodnit slzné cesty, t.j. trasu spojivkový vak - nos a to i za cenu dočasného zavedení trubičkového implantátu, kolem kterého se znovu vytvoří průchodnost. Bližší informace Vám ale poskytne vyšetřující lékař podle konkrétního stavu u dítěte.

S pozdravem
Prim.MUDr. Petr Novák
Refrakční Centrum Praha
Olivova 948/6, Praha 1 www.refrakcnicentrum.cz

MF

zdroj: MF


Chci odpovědětPřihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
Poradny
Aktuální články
Soutěže na Dáma.cz
v součastnosti žádné soutěže neprobíhají.
Přehled všech soutěží
Nejživější diskuse
Recepty
Ovocný zimní čaj
Plněné veky
Čokodortík
Bábovka která nezklame
čokoládový dort

Přidat recept