Oční poradna

V poradně odpovídá prim. MUDr. Petr Novák působící na pražské Homolce a Refrakčním centru Praha s.r.o., nestátním ambulantním zdravotnickém zařízení, které se zaměřuje na chirurgické odstraňování dioptrických vad očí. Klienty Mudr. Nováka byli mj. i Jiří Menzel, Věry Chytilová, Michal Horáček, Bára Nesvadbová, Miloš Forman nebo Lucie Borhyová.
MUDr. Novák má za sebou také více než 8000 operací laserovou metodou, přes 15 000 operací šedého zákalu a více než 1000 transplantací rohovky.
Druhým chirurgem s vysokou erudicí je MUDr. Sylva Procházková, která se věnuje refrakční chirurgii od r.1996 a provedla již více než 4000 operací metodou LASIK. Jako mikrochirurg se zaměřením na chirurgii předního segmentu oka, provedla přes 9000 operací šedého zákalu a řadu transplantací rohovek.

   dotazy  hledání  položit dotaz

jana.simonova93 17.5.14: 0

Dobrý den, velmi by mě zajímalo, jestli si lze vypěstovat tupozrakost - třeba tím, že na očích jsou různé dioptrie. Jsem rozhodnuta jít na laserovou operaci, ale bojím se, že mě nevezmou z nějakého důvodu - třeba ta tupozrakost. Pozoruji, že velmi špatně zaostřuji na pravé oko, kde mám -5.25 D - není to známka právě této vady? Jak je vlastně tupozrakost diagnosikována - pozná ji lékař vždy? Děkuji za odpověď a snad i za uklidnění,´Jana Š.

04.06.2014 04:06   

Dobrý den.

Tupozrakost je vývojovou vadou oka, která vzniká do věku 6-9 let, je-li narušen vývoj oka jako orgánu, nebo dráhy z oka do mozku. Zjednodušeně. Jedno oko vidí lépe (má méně dioptrií, nebo nemá jinou vadu), informace přenesená do mozku je tedy 100%.Druhé oka má nějaký problém (dioptrickou vadu vyššího stupně, překážku např. ve formě zákalu čočky nebo rohovky...) a informace, kterou vysílá do mozku je jen zlomek kvality druhého oka. Mozek taková informace spíše ruší a tak ji přestane analyzovat. A JE TU TUPOZRAKOST. Proto se u postiženého dítěte zakrývá lepší oko, předepisují brýle nebo čočky na oko horší, aby se donutilo co možná nejlépe koukat a nemuselo soutěžit s lepším okem o přízeň mozku.

U dospělého pak už jen konstatujeme stupeň postižení. Na kolik procent vidí které oko s maximální možnou korekcí. Taková korekce ale nelze vždy dát do brýlí, protože mozek snáší zpravidla rozdíl jen do 3 dioptrií. Maximální korekce je možná jen kontaktní čočkou, nebo právě laserovou operací. Stupeň tupozrakosti se pak určuje podle maximální schopnosti přečíst předlohu. Tupozraké oko může vidět na 90% a prakticky to nic neznamená, vidí-li jen na 50%, bude pacient vnímat rozdíl, a i při poklesu vidění pod 20% toto vidění umožňuje alespoň lepší prostorovou orientaci.

Základ je proto důkladné předoperační vyšetření, které odpoví na většinu Vašich pochybností. Jsme schopni odstranit i vady, které brýlovou korekcí nelze korigovat, takže řadě lidí s tupozrakostí umíme pomoci k výrazně lepšímu vidění.


S pozdravem

prim.MUDr.Petr Novák

Refrakční Centrum Praha

Olivova 4, Praha 1

refrakcnicentrum.cz

redakce


Chci odpovědětPřihlásit na tomto počítači trvale:
  Registrace
Poradny
Aktuální články
Soutěže na Dáma.cz
v součastnosti žádné soutěže neprobíhají.
Přehled všech soutěží
Nejživější diskuse
Recepty
Květákové krokety se žamp..
Perník
0097. kynuté rohlíčky se z..
Vánočka plněná ořechy
1177. plněný měšec od kve..

Přidat recept